Stal Impex Sp. z o. o.
ul. Łukasiewicza 49
38-400 Krosno
tel: +48 885 204 200
tel: +48 885 204 201
e-mail: krosagro@krosagro.com
wersja polska  wersja polska  english version  deutsch  russian 
Dla dealerów
 
Ilość odwiedzin: 360043
W tym miesiącu: 1716
Aktualnie na stronie: 6

Tunele foliowe - zalety


Zalety płynące z upraw pod osłonami


Tunele foliowe, ogrodowe, ogrodnicze i szklarnie to znakomite rozwiązanie dla przemysłu rolniczego. Pozwalają one na skuteczną uprawę świeżych owoców, warzyw, kwiatów oraz roślin przez cały rok. Ilość plonów z uprawy szklarniowe  tunelowej jest znacznie wyższa od tradycyjnej uprawy na otwartej przestrzeni. Inną zaletą uprawy tunelowej jest wysoka jakość zbieranych plonów. To wszystko można osiągnąć w relatywnie krótkim okresie czasu.


Ochrona przed czynnikami pogodowymi 


Typowy tunel bądź szklarnia zapewnia ochronę przed wszelkimi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak warunki pogodowe; wiatr, deszcz, grad czy śnieg. Ponadto, zapewniona jest ochrona przed zwierzętami, które nie mają dostępu do upraw i dzięki temu nie mogą ich zniszczyć. Różne rozwiązania techniczne stosowane w tunelach foliowych, ogrodowych, ogrodniczych i szklarniach przyspieszają proces uprawy i zapewniają bardzo dobrą jakość zbiorów. Dostępne są specjalne systemy kontroli nawadniania i nawożenia. W celu zwiększenia wydajności upraw można stworzyć wewnątrz takiej instalacji inny klimat niż na zewnątrz. Instalacje tunelowe i szklarniowe oferują również możliwość rozpylania pestycydów, których zadaniem jest ochrona uprawy przed szkodnikami oraz chorobami. Zbiory możliwe są w każdych warunkach pogodowych, co nie jest możliwe na otwartej przestrzeni.


W zależności od warunków naturalnych, takich jak pogoda i klimat, rodzaj uprawy, zróżnicowane rozwiązania techniczne są stosowane w celu osiągnięcia tego samego celu, którym jest uzyskanie jak największych zbiorów.


Instalacje i systemy wspomagające uprawę w tunelu foliowym


Na obszarach gdzie występuje klimat tropikalny tunele foliowe, ogrodowe, ogrodnicze i szklarnie mają zazwyczaj prostą konstrukcję i nie są wyposażone w różne instalacje techniczne służące do monitoringu i kontroli. Tego rodzaju instalacje są najczęściej pokryte cienką warstwą materiałową, która służy jako ochrona przed wiatrem i innymi niszczącymi czynnikami natury.

W miejscach z bardziej zróżnicowanym klimatem, takich jak Europa, Stany Zjednoczone czy Rosja, gdzie często występują bardzo mroźne zimy i gorące lato, wymagane są bardziej skomplikowane instalacje i systemy. W związku z tym stosowane na tych obszarach systemy są droższe we wdrożeniu, eksploatacji oraz utrzymaniu. Dla przykładu w okresie zimowym może zachodzić konieczność używania systemów grzewczych a w lecie chłodzących.


Kluczem do sukcesu w tej branży jest znalezienie najlepszego i najbardziej wydajnego rozwiązania dla każdego rodzaju warunków klimatycznych w konkretnym rejonie świata. Czasami początkowy wkład inwestycyjny może wydawać się dość wysoki, lecz przy odpowiednim działaniu i eksploatacji korzyści w perspektywie czasu powinny przewyższyć koszty inwestycji.

 
 
 

Stal Impex Sp. z o. o. · ul. Łukasiewicza 49 · 38-400 Krosno · tel: +48 885 204 200, +48 885 204 201 · e-mail: krosagro@krosagro.com
NIP 684-18-17-582 · Regon 370356606 · Nr KRS 000153622 · Sąd Rejonowy w Rzeszowie · Kapitał zakładowy 1 798 500,00 PLN ·