Stal Impex Sp. z o. o.
ul. Łukasiewicza 49
38-400 Krosno
tel: +48 885 204 200
tel: +48 885 204 201
e-mail: krosagro@krosagro.com
wersja polska  wersja polska  english version  deutsch  russian 
Dla dealerów
 
Ilość odwiedzin: 360044
W tym miesiącu: 1717
Aktualnie na stronie: 6

Uprawa winorośli pod osłonami

Uprawa winorośli w tunelu foliowym pozwala na otrzymania owoców słodszych oraz bardziej dorodnych, a osłona chroni uprawy przed przymrozkami i szkodliwymi czynnikami pogodowymi. Roślina ma wiele właściwości leczniczych, szerokie zastosowanie kulinarne i przetwórcze, co sprawia, że jest cenionym surowcem używanym do wyrobu wielu produktów. Plantatorzy w winnicach prześcigają się w tworzeniu receptur na smakowite soki, wina oraz nalewki, które są o wiele bardziej cenione niż marketowe substytuty.

 

Stanowisko na uprawę winorośli w tunelu

 

Winorośl optymalnie wegetuje i owocuje w klimacie śródziemnomorskim, więc aby otrzymać zadowalające efekty z uprawy, należy zapewnić roślinie odpowiednie warunki. Ciepłe i nasłonecznione stanowiska powinny zostać osłonięte przed chłodnym porannym wiatrem, a sama roślina otoczona opieką oraz pielęgnowana zakwitnie oraz zaowocuje później wieloma cennymi winogronami. Tunel do uprawy winorośli powinien zostać umiejscowiony na lekkim spadku, który jak najszybciej zostaje rozświetlony i nagrzewany przez promienie słoneczne.

 

Ze względu na to, że w polskim klimacie w wrześniu oraz w czerwcu występuje niższa emisja cieplna (mniej słońca) owoce są drobniejsze i zawierają mniej fruktozy. Aby uzyskać pełnię potencjału uprawowego, najkorzystniejszym rozwiązaniem jest hodowla pod osłonami, gdyż najsłodsze polskie winogrona pochodzą z tuneli lub szklarni. Plon w namiotach ogrodniczych w zależności od odmiany może pojawić się już w lipcu, co jest mocny atutem dla uprawiającego winorośl.

 

Odmiany winorośli w uprawie pod osłonami

 

Wybierając konkretną odmianę, należy zdecydować, na co zostaną przeznaczone oraz na jakich walorach smakowych nam zależy.

 

  • Odmiany deserowe – nadają się wyłącznie do spożycia na surowo lub jako składnik kulinarny, nie robi się z nich wina ze względu na niską zawartość kwasów i cukru. Miąższ zawiera zbyt mało moszczu (soku), więc przetworzenie ich na sok jest mało wydajne.

 

  • Odmiany uniwersalne – oprócz spożywania na surowo używa się ich produkcji soków, wina stołowego i deserowego. Duże, soczyste grona z zawartym w nich cukrem oraz kawasem w moszczu sprawiają, że często są hodowane jako pierwsze winorośle, w celu dalszego szkolenia umiejętności winiarskich.

 

  • Odmiany przerobowe (winne) – używane są głownie do produkcji wina lub soków, gdyż posiadają najwięcej cukrów i moszczu. Średnie grona i owoce z grubą skórką i pestkami są zdatne do jedzenia i mają najszersze zastosowanie przetwórcze.

 

Sadzenie winorośli w bloku foliowym

 

Istotną informacją dla każdego hodowcy jest to, że krzewy winorośli wytrzymują temperaturę do -12 °C , a więc po zakończonym sezonie należy zabezpieczyć je przed niskimi temperaturami. Korzenie, które sięgają do głębokości 28 do 35 cm, są chronione przed przymrozkami, a roślina w trakcie procesów wegetacyjnych obficie owocuje. Te, które zostały zasadzone zbyt płytko, przemarzają, a te zasadzone zbyt głęboko o wiele wolniej rosną.

 

Gleby dla winorośli do cieplarni ogrodniczej

 

Podłoże powinno być głęboko przepuszczalne, gliniasto-piaszczyste, z dużą zawartością próchnicy, odczyn pH mieszczący się w przedziałach 6,5 do 7,2 to ziemia, która sprzyja rozwojowi krzewów. Do pierwszego nawożenia należy zastosować obornik (do 9 kg/m2) lub kompost (do 12 kg/m2), zaś analiza gleby umożliwi dostosowanie ich proporcji do potrzeb rośliny.

 

Rowki, do których nasadzamy krzewy, wykopujemy na szerokość 60 cm i głębokość 70 cm. Następnie na dno rozsypujemy 20 cm warstwę obornika, a potem przysypujemy glebą z duża zawartością próchnicy. Skutecznym rozwiązaniem wspierającym uprawę pod osłonami jest stosowanie obornika dwuletniego, który w porównaniu do świeżego posiada znacznie mniej azotu i zakończyły się w nim intensywne procesy rozkładu, które doprowadzają do przemieszczania się ziemi. Unikniemy w ten sposób uszkodzenia systemu korzeniowego młodych krzewów.

 

Gleba w Polsce jest przeważnie lekko zakwaszona. Sama winorośl nie lubi ziemi kwaśnej, która wstrzymuje jej rozwój. Aby procesy wegetacyjne przebiegały korzystnie, należy ziemię odkwasić.

 

Wprowadzenie sadzonek winorośli do tunelu

 

W rowkach, które powstały na etapie przygotowanie gleby, sadzimy sadzonkę z doniczki. Należy zachować ostrożność przy wyciąganiu jej z naczynia, aby nie rozbić zbitej bryły z ziemi i korzeni. Przysypujemy je ziemią, przy każdej z nich wbijamy palik, po czym podlewamy.

 

Pielęgnacja winorośli w namiocie foliowym

 

  • Użynanie gleby dla winorośli

Częste spulchnianie gleby korzystnie wpływa na winorośl. Przy okazji takich zabiegów można zasilać uprawy nawozami organicznymi i mineralnymi. Po pierwszym sezonie, a później co dwa lata, obornik stosujemy wczesną wiosną – do 7 kg/m2. W drugim roku zasila się krzewy płynną gnojówką albo azotową posypką, przy czym uważamy, aby do gleby nie trafiło go zbyt dużo, bo można w ten sposób uszkodzić uprawy. Przenawożone winorośle są podatne na choroby grzybowe i zawiązują gorsze grona. W chwili gdy jagody osiągną dojrzałość, wspiera się ich rozwój potasem, powodując, że rozwijające się owoce będą znacznie większe.

 

  • Nawadnianie winorośli w cieplarni

 

Od temperatury, intensywności wietrzenia, jakości i struktury gleby oraz fazy rozwoju krzewów zależy częstotliwość nawadniania. Najwięcej wilgoci krzewy potrzebują w fazie intensywnego wzrostu latorośli oraz pękania kwiatów, gdy zaś osiągną fazę dojrzewania owoców, podlewanie należy stopniowo ograniczać. Gdy gleba jest lekka, nawadnianie przeprowadza się dwa razy w tygodniu, w przypadku cięższej – raz w tygodniu. Podręcznikowo zalecane jest nawadnianie od 35 do 60 l/m2, w zależności od wspominanych wyżej czynników. Po samym podlewaniu wietrzymy dokładnie tunel foliowy przez kilka godzin – w ten sposób uniknie się porażeń patogenami.

 

  • Zabezpieczenie winorośli na zimę w tunelu sezonowym

 

Po przymrozkach oczyszczamy ziemię z wszelkich zanieczyszczeń pozostawianych przez rośliny w trakcie uprawy. Delikatnie odrywamy z sadzonek liście które pozostały na krzewach. Usypujemy kopiec w całości zasypując go żyzną glebą. Po czym przykrywamy słomą lub agrotkaniną.

 

 

 
 
 

Stal Impex Sp. z o. o. · ul. Łukasiewicza 49 · 38-400 Krosno · tel: +48 885 204 200, +48 885 204 201 · e-mail: krosagro@krosagro.com
NIP 684-18-17-582 · Regon 370356606 · Nr KRS 000153622 · Sąd Rejonowy w Rzeszowie · Kapitał zakładowy 1 798 500,00 PLN ·