Stal Impex Sp. z o. o.
ul. Łukasiewicza 49
38-400 Krosno
tel: +48 885 204 200
tel: +48 885 204 201
e-mail: krosagro@krosagro.com
wersja polska  wersja polska  english version  deutsch  russian 
Dla dealerów
 
Ilość odwiedzin: 360044
W tym miesiącu: 1717
Aktualnie na stronie: 6

Kiełki pod osłonami w tunelu foliowym

Kiełki to wschodzące rośliny, które wydostały się z nasion i przebudziły do życia. Powszechnie cenione są dlatego, że zawierają pełen zestaw wartościowych minerałów, białek i pokaźną ilość witamin. Od niedawna stały się popularnym elementem zbilansowanej diety oraz przekąską dla osób ceniących zdrowie, a ich popularność z dnia na dzień wzrasta. Rosnący popyt, modny trend oraz zwiększająca się świadomość o zdrowym odżywianiu sprawia, że kiełki powinny dojrzewać w każdym tunelu foliowym. Jest to również ciekawy pomysł na intratną produkcję roślinną, głównie ze względu na niski koszt hodowli.


Czym są kiełki?


Kiełki, jak już zostało wyżej napisane, to rośliny w początkowej fazie rozwoju, które w kolejnym procesie wegetacyjnym rozwijają się do siewek. Jako produkt o wysokiej wartości odżywczej, są źródłem makro- i mikroelementów, witamin oraz błonnika. Bogate w prozdrowotne wartości kiełki, zalecane przez dietetyków jako element posiłków, są również niskokaloryczne. W ofercie sklepów można spotkać kiełki fasoli, rzodkiewki, grochu, cebuli, zbóż, brokułu, kalafiora, pomidora i wielu innych roślin.

 

Uprawa kiełków


Jako że jest to początkowy etap rozwoju nasion, kiełki należy chronić przed czynnikami pogodowymi, takimi jak intensywne opady, niskie temperatury, oraz osłaniać przed suchym wiatrem. Stanowisko pod uprawę powinno być widne, a gleba stale podgrzana. Należy unikać wielogodzinnego naświetlania promieniami słonecznymi, może doprowadzić to bowiem do oparzeń oraz rozwinięcia się porażeń chorobowych. Woda nie może być zimna ani lodowata, temperatura wynosząca od 13 do 16 stopni jest idealna dla kiełków.

 

Sposoby na uprawę kiełków pod osłonami


Istnieje wiele różnych sposobów prowadzenia upraw kiełków, każdy z nich ma swoje wady i zalety. Wybierając jeden z nich, należy pamiętać, aby stworzyć odpowiednie warunki do ich wzrostu, poznać zapotrzebowanie konkretnych odmian i gatunków względem ziemi i odczynów oraz wybierając nasiona, sięgnąć po te, które nie są otoczone warstwą środków ochrony roślin. Nasiona na kiełki to osobna grupa, wobec której nie stosuje się powłok ochronnych gdyż po krótkiej fazie rozwoju zostają bezpośrednio spożyte.

 

  • Uprawa kiełków w workach – w lnianym bezbarwnym worku umieszcza się namoczone i opłukane nasiona. Dwa lub trzy razy dziennie worek zrasza się letnią wodą, a po odcieknięciu odstawia w ciepłe miejsce. Całość powtarza się aż do chwili, gdy roślina przebije się przez nasiona. Jest to metoda skuteczna wobec roślin, które nie potrzebują światła do kiełkowania.
  • Uprawa kiełków w kiełkownicy – skuteczne i optymalne rozwiązanie stosowane przy większej hodowli. Nasiona wysiewa się do specjalnych tac, których cechą charakterystyczną jest posiadanie kilku warstw, co umożliwia uprawianie różnych gatunków w tym samym czasie. Umieszone nasiona przepłukuje się od 2 do 4 razy, woda przedostaje się przez warstwy do najniższej części, a nadmiar uchodzi przez drobne otwory.=
  • Uprawa kiełków na wacie – w doniczce lub innym naczyniu umieszcza się wilgotną watę, a na niej nasiona.

 

Kiełki z upraw pod osłonami na rynku spożywczym


Przed rozpoczęciem produkcji roślinnej należy zastanowić się nad rynkiem zbytu. Oprócz potencjalnej współpracy ze sklepami, dobrym rozwiązaniem jest złożenie oferty punktom ze zdrową żywnością oraz straganom z warzywami i owcami. Poznając potrzeby oraz wymagania klientów, łatwiej będzie uprawiającemu dopasować produkt pod względem preferowanych gatunków, wielkości i sposobu pakowania.

Jako że kiełki to produkt o krótkim terminie przydatności do spożycia, istotne jest stworzenie odpowiedniej logistyki. Już samo położenia upraw pod osłonami jest ważne, gdyż dogodna lokalizacja zapewnia wysoką jakość, terminowość i świeżość kiełków. Nawet w małych obiektach można prowadzić hodowlę, a wszystko zależne jest jedynie od wybranej metody uprawowej. Prowadzenie upraw w mieście lub bezpośrednio w jego otoczeniu ułatwi dystrybucję towaru i sprzedaż.

 

Produkcja kiełków w tunelu foliowym


Wyprodukowanie kiełków to proces bardzo łatwy. Sporą zaleta jest to, że taka hodowla nie wymaga dużych nakładów finansowych. Nie trzeba kupować maszyn rolniczych lub specjalistycznego sprzętu. Istotny dla uprawiającego jest fakt, że to uprawa o dużej dynamice, kiełki dojrzewają z dnia na dzień, a zbiory należy przeprowadzać w chwili osiągnięcia stopnia dojrzałości, który wymagany jest do sprzedaży.

 

Tunel foliowy do upraw kiełków


Jako że tunel foliowy to konstrukcja otoczona osłoną z foli, w środku panują korzystne warunki wspierające procesy wegetacyjne. Zamknięta przestrzeń jest odpowiednio nagrzewana za dnia, przez co w nocy cenne dla roślin ciepło pozostaje wewnątrz osłony. Chłodne noce oraz przymrozki nie są zagrożeniem dla roślin w namiocie ogrodniczym. Dzięki tunelom z wietrzeniem bocznym uprawiający ma pełną możliwość korygowania wilgotności i temperatury. Pozwala to na stworzenie mikroklimatu dopasowanego do konkretnych upraw. Solidna stalowa konstrukcja tuneli foliowych Krosagro to również gwarancja wieloletniego użytkowania, gdyż nałożona na metalowe elementy powłoka ocynku zabezpiecza części przed korodowaniem.

 

 

 
 
 

Stal Impex Sp. z o. o. · ul. Łukasiewicza 49 · 38-400 Krosno · tel: +48 885 204 200, +48 885 204 201 · e-mail: krosagro@krosagro.com
NIP 684-18-17-582 · Regon 370356606 · Nr KRS 000153622 · Sąd Rejonowy w Rzeszowie · Kapitał zakładowy 1 798 500,00 PLN ·