Stal Impex Sp. z o. o.
ul. Łukasiewicza 49
38-400 Krosno
tel: +48 885 204 200
tel: +48 885 204 201
e-mail: krosagro@krosagro.com
wersja polska  wersja polska  english version  deutsch  russian 
Dla dealerów
 
Ilość odwiedzin: 360044
W tym miesiącu: 1717
Aktualnie na stronie: 6

Uprawa selera w tunelu foliowym

Seler to wartościowe i smaczne warzywo o wielu właściwościach prozdrowotnych. Jadalną częścią rośliny są korzeń i liście. Białokremowy miąższ oraz ciemnozielone liście używa się jako dodatek do wielu dań i potraw. Aromatyczny korzenny smak nadaje potrawom niepowtarzalnego aromatu. Seler w formie przyprawy może również zastępować sól. Warzywo ma wiele cennych witamin, soli mineralnych, dużo fosforu, wapnia i potężną ilość błonnika. Wielu znanych aktorów i aktorek zajada się selerem w czasie diet, ponieważ wzbogaca on organizm potrzebnymi składniki, a dzięki sporej dawce witaminy C, o wiele większej niż posiadają cytrusy, skutecznie działa na skórę i wykazuje właściwości przeciwzapalnie.


Gleba pod uprawę selera


Seler ma wysokie wymagania względem wody, szczególnie kiedy rozwija się korzeń warzywa. Jakiekolwiek niedobory prowadzą do rozwijania się korzeni bocznych zamiast głównego. Należy unikać takich sytuacji, w innym wypadku plon będzie mizerny. Roślina ma również spore wymagania glebowe. Optymalnie rozwija się w ziemi średnio zwięzłej, zasobnej w próchnicę i posiadającej strukturę gruzełkowatą. Gleby piaszczyste, zbite oraz podmokłe nie nadają się do prowadzenia upraw selera. Idealne pH dla tej rośliny wynosi od 6,5 do 7.


Stanowisko na seler


Roślina potrzebuje dużo słońca do rozwoju, na każdym etapie wegetacyjnym. Wprowadza się ją do tunelu foliowego, gdy temperatura wewnątrz utrzymuje się na poziome 12°C. Uprawa selera z gruntu to długi proces, dlatego wielu ogrodników hoduje roślinę z rozsady. Gdy jest uprawiana z przedplonem, skuteczna rozstawa to 40 x 40 cm lub 30 x 20 cm bez przedplonu. Jest rośliną o długim czasie wegetacji, dlatego często jest uprawiany jako plon głównym. Nim jednak w całości przejmie jedno stanowisko, można przed selerem wyhodować szpinak, sałatę lub jarmuż.

Można go uprawiać w pierwszym roku po nawożeniu obornikiem.

Zmianowanie selera 


Aby otrzymać wysoki plon selera, należy sadzić go po roślinach o niskich wymagania pokarmowych oraz po roślinach głęboko korzeniących. Tak jak w przypadku większości roślin, nie sadzi się go po innych warzywach z tej samej rodziny.


Sadzenie i rozsada selera


Seler najczęściej sadzi się z rozsady. Ze względu na długi okres wegetacji warzywa, o wiele bardziej skutecznym sposobem prowadzenia uprawy jest wprowadzenia siewek do tunelu foliowego.

Przygotowanie rozsady jest dość pracochłonne. Przed wprowadzeniem rośliny na miejsce stałe siewkę prowadzi się przez trzy miesiące. Jeśli nie zmniejszy to zapału ogrodnika, należy wysiać nasiona w lutym. Dobrze jest je wcześniej zaprawić, aby zmniejszyć szanse na późniejsze porażenia chorobami. Nasiona potrzebują sporo światła, dlatego nie należy ich zakrywać, a dać im jak najwięcej czasu, podczas którego wschodząca roślina będzie odpowiednio naświetlona. Temperatura podczas rozwoju roślin musi utrzymywać się na poziomie 24°C. Po wykiełkowaniu obniża się ją do przedziału między 15 a 18°C. Gdy rozwiną po trzy liście, przepikowuje się je do pojedynczych doniczek.


Pielęgnacja selera


Wprowadzając wcześnie sadzonki selera do cieplarni, należy osłonić uprawy agrotkaniną. Roślina jest bardzo wrażliwa na niskie temperatury, dlatego tak ważna jest jej ochrona przed przymrozkami. Ściółkowanie ogranicza rozwój chwastów, na które seler jest bardzo czuły. Wszelkie rośliny towarzyszące warzywu należy umieszczać w taki sposób, aby nie przysłaniały miejsca, w którym dojrzewa. Systematyczne spulchnianie gleby, polepsza fitosanitarny stan podłoża. Oznacza to, że środowisko glebowe o wiele lepiej się rozwija, a główna bulwa nabiera owalnej formy.

 

 
 
 

Stal Impex Sp. z o. o. · ul. Łukasiewicza 49 · 38-400 Krosno · tel: +48 885 204 200, +48 885 204 201 · e-mail: krosagro@krosagro.com
NIP 684-18-17-582 · Regon 370356606 · Nr KRS 000153622 · Sąd Rejonowy w Rzeszowie · Kapitał zakładowy 1 798 500,00 PLN ·