Stal Impex Sp. z o. o.
ul. Łukasiewicza 49
38-400 Krosno
tel: +48 885 204 200
tel: +48 885 204 201
e-mail: krosagro@krosagro.com
wersja polska  wersja polska  english version  deutsch  russian 
Dla dealerów
 
Ilość odwiedzin: 360044
W tym miesiącu: 1717
Aktualnie na stronie: 6

W jaki sposób oraz jak uprawiać warzywa w tunelu foliowym ?

Wielu ogrodnikom wydaje się, że ze względu na ograniczone miejsce w tunelu foliowym liczba roślin zawsze będzie tak sama. Otóż niekoniecznie. Metoda upraw intensywnych wykorzystuje każdy centymetr przestrzeni tak, aby rośliny były jak najbliżej siebie, a zarazem nie przeszkadzały sobie nawzajem w wegetacji. Bardziej zwarta plantacja pozwala na posadzenie wielu dodatkowych roślin, a przy odpowiedniej pielęgnacji gwarantuje większy plon. Marzenie o obfitych zbiorach to cel każdego plantatora, dlatego w niniejszym poradniku wyjaśniamy, jak zacząć uprawy pod osłonami. Artykuł skierowany jest zwłaszcza do osób, które chciałby zacząć rozwijać ogrodnicze hobby i uprawy w 2018 roku.


Choć wydaje się, że do nowego sezonu pozostało jeszcze wiele czasu, to tylko pozory. W tym czasie należy odpowiednio przygotować się do nadejścia wiosny. Wybór miejsca, przygotowanie podłoża, rozmieszczenie roślin, wybór konkretnych odmian, a zwłaszcza zakup foliowej cieplarni – te wszystkie czynności zajmą sporo czasu. O tym, jaką konstrukcję wybrać, pisaliśmy w artykule Jaki tunel foliowy kupić ?, natomiast foliakom poświęciliśmy cały dział poradniku „Tunel foliowy od A do Z”.


Czym jest rolnictwo intensywne?


Jest to dział agrokultury, który stawia na stosowanie środków, roślin, technologii oraz struktur, który mają doprowadzić do optymalnych warunków wegetacji. To zaś przynosi efekt w postaci dorodnego i obfitego plonu. Często taką metodę kojarzy się wyłącznie z dużymi producentami żywności. Niepotrzebnie! Otóż na mniejszą skalę można przenieść tę metodę do upraw przydomowych i działkowych.


Kluczem do sukcesu jest wybór odpowiednich odmian i gatunków roślin. Wybieramy kompaktowe, wydajne rośliny, które zajmują mało miejsca, a jednocześnie zapewniają spore zbiory. Jako że na rynku producenci nasion stworzyli szeroką ofertę, jest w czym wybierać. Rozpoczynając przygodę z uprawami pod osłoną, a jeszcze przed zakupem sadzonek (lub nasion), musimy wiedzieć, jakie odstępy powinny zostać wydzielone między nimi, jaką wysokość osiągają, jak bardzo są rozłożyste, czy można je prowadzić szpalerowo, które z roślin można prowadzić współrzędnie?


Tunel hobbystyczny – co uprawiać?

Choć warto stawiać sobie wyzwania, bardziej istotne jest im sprostać. Hobbystyczne ogrodnictwo to regularne uczenie się na błędach. Oczywiście można się ich wystrzegać, jednak prędzej czy później nastąpią. Wtedy bardzo istotne jest szybkie zareagowanie na szkodliwe zjawisko, które dotknęło rośliny. Trud włożony w uprawy zwraca się w postaci zdrowych i obfitych zbiorów. Kiedy w trakcie sezonu wegetacyjnego spiżarnia się zapełnia, a smakowite rośliny trafiają do kuchni, można poczuć się dumnym z osiągniętego sukcesu.

Kilka początkowych sezonów warto rozpocząć z łatwiejszymi odmianami i gatunkami. Kiedy poczujemy się pewnie, a trening okaże się skuteczny, możemy zacząć uprawy o wyższych wymaganiach. Poniżej zaproponujemy kilka roślin, które umożliwią prostą uprawę już na starcie:


  • Bazylia - Małe aromatyczne liście wzbogacają smak potraw, a ich wyrazisty zapach pobudza zmysły. Bazylia jest idealnym dodatkiem do wielu dań, a że istnieje ponad 80 jej odmian (w tym miniaturowe), skutecznie wpasuje się w resztę upraw. Jeśli konstrukcja cieplarni jest stalowa, nasiona można zasadzić w podwieszonych na strukturze doniczkach.


  • Burak liściowy - ta roślina dwuletnia powinna znaleźć miejsce w tunelu. Łatwa w prowadzeniu oraz mająca niskie wymagania, wyrasta na smaczne i pożywne warzywo. Dodatkowo zbieranie liści zachęca boćwinę do wypuszczania nowych. Pochodzącą z rodziny buraków roślinę można sadzić z nasion i z całą pewnością wyrośnie.


  • Bakłażan - niegdyś trudno było je spotkać w uprawach, teraz są na porządku dziennym. W namiotach ogrodowych uprawia się je ze względu na to, iż potrzebują sporo ciepła. Mają zwarty pokrój, a niektóre z odmian w łatwy sposób da się prowadzić metodą szpalerową. Przy odpowiedniej pielęgnacji roślina nie przysłoni innych, a dodatkowo w jej sąsiedztwie można sadzić inne. 


  • Papryczki chili - roślina dość wymagająca, jednak warto już od samego początku spróbować sił w jej uprawie, ponieważ jest ku temu wiele powodów. Czerwone podłużne papryczki o ostrym smaku nadają pikantnego smaku potrawom. Do poprawnego rozwoju wymagają znacznej ilości ciepła i odpowiedniego oświetlenia. Drobne rośliny są również piękną ozdobą. Kiedy dojrzeją, można je przenieść do domu, gdzie będą cieszyć oczy. Odmiany da się w łatwy sposób dopasować do dostępnej powierzchni uprawowej, aby optymalnie dopasować je w pozostały plon.


  • Pomidor - o uprawie pomidora pod osłonami opracowano wiele książek i poradników. Istnieje taka liczba odmian, że spróbowanie ich wszystkich wydaje się niemożliwe. Ważne, aby podczas decyzji zakupu wybrać pomidory najbardziej płodne oraz szybko dojrzewające. W uprawie pomidorów istotny będzie sposób prowadzenia rośliny, najlepiej do góry i rozkładając je na boki, w taki sposób, aby każda część była oświetlona jak najdłużej.


  • Sałata - jest tak wielka różnorodność odmian, kształtów, rozmiarów i kolorów sałaty, że w prosty sposób będzie można ją dodać do stanowiska. Dobrym pomysłem jest mieszanie kilku z nich, aby otrzymać mix smakowy z wielu liści. Z reguły owa roślina dojrzewa w 45 dni, można ją zbierać liść po liściu, na bieżąco prosto z grządki. W ten sposób zachowa się świeżość znacznie dłużej.


Jadalne kwiaty


Dla wielu osób to w dalszym ciągu zaskakujący dodatek do diety. W końcu brokuł, kalafior i karczochy to nic innego jak kwiaty. Oprócz nich istnieje całkiem spora grupa, która nadaje się do jedzenia, więc oprócz walorów estetycznych, zyskujemy składnik do marmolad, dżemów, sałatek oraz mięsiwa. Nasturcje, nagietki, róże, czarny bez to zaledwie kilka z kwiatów zdatnych do spożycia, dlatego warto poeksperymentować i znaleźć swój ulubiony kwiat oraz smak.


Uprawa współrzędna


W małej przestrzeni uprawowej, oprócz ograniczenia odstępów między roślinami, istotne będzie odpowiednie połączenie gatunków i odmian. Niektóre z roślin, rosnąc obok siebie, będą nawzajem sobie szkodzić, odbierać składniki pokarmowe, a nawet zwalczać. Dlatego pewne grupy roślin sadzi się ze sobą, inne natomiast w osobnych stanowiskach. Takie działania nazywa się uprawą współrzędną. Aby się nie powtarzać i jednocześnie zachęcić do dalszej lektury, kierujemy do tematu „Uprawa współrzędna w tunelu foliowym”. 

 
 
 

Stal Impex Sp. z o. o. · ul. Łukasiewicza 49 · 38-400 Krosno · tel: +48 885 204 200, +48 885 204 201 · e-mail: krosagro@krosagro.com
NIP 684-18-17-582 · Regon 370356606 · Nr KRS 000153622 · Sąd Rejonowy w Rzeszowie · Kapitał zakładowy 1 798 500,00 PLN ·