Stal Impex Sp. z o. o.
ul. Łukasiewicza 49
38-400 Krosno
tel: +48 885 204 200
tel: +48 885 204 201
e-mail: krosagro@krosagro.com
wersja polska  wersja polska  english version  deutsch  russian 
Dla dealerów
 
Ilość odwiedzin: 360044
W tym miesiącu: 1717
Aktualnie na stronie: 6

Kiedy montować tunel foliowy ?

Zbliżający się sezon uprawowy sprawia, że coraz częściej przeglądamy ofertę sklepów internetowych z foliowymi cieplarniami. Choć do wiosny pozostało jeszcze sporo czasu, warto już teraz zastanowić się, który tunel foliowy kupić. Jeśli już podjęliśmy decyzję, którą strukturę postawić w ogrodzie, teraz należy podjąć decyzje, kiedy ją postawić i dowiedzieć się, jak to zrobić.


Sezon w tunelu foliowym


Końcem marca lub początkiem kwietnia, kiedy temperatura jest już bardziej stabilna, a przymrozki występują rzadziej, możemy zacząć rozstawiać tunel foliowy. Jeśli pogoda nam na to pozwala, możemy zacząć już po pierwszych roztopach. Miękką ziemię należy wcześniej przekopać, tak aby na etapie tworzenia grządek można było je łatwo formować. Aby idealnie dopasować rozmiary do namiotu foliowego, możemy oznaczyć wymiary konstrukcji za pomocą wbitych w ziemię kołków, do których przywiązujemy żyłkę.

Jeśli ziemia jest jeszcze zbyt twarda, czekamy, aby odtajała. Kto raz kopał w zmarzniętej ziemi, zdaje sobie sprawę, że to męczące zajęcie, dlatego bez żadnych obaw możemy poczekać na bardziej dogodny termin.


  • Przygotowanie ścieżek


Już na tym etapie warto wyznaczyć ścieżkę, po której będziemy się poruszać wewnątrz osłony. Dobrym rozwiązaniem jest utwardzenie jej, tak aby podczas eksploatacji namiotu nie tworzyły się kałuże lub aby z czasem nie opadła. Do wyboru jest wiele sposobów. Jeśli wewnątrz będzie zabudowa ze skrzyń ogrodniczych, przestrzeń między niższymi burtami można wyłożyć płytami z betonu, wysypać żwirem, poukładać trelinkę lub kostkę brukową. Oczywiście jest to rozwiązanie opcjonalne, jednak o wiele bardziej wygodne niż ciągłe poruszanie się po podmokłej ziemi.


  • Rozstawianie konstrukcji


Mając przygotowane stanowisko na tunel foliowy, pora przejść do składania konstrukcji. Zaczynamy od podstawy. Łączniki i wsporniki montujemy do struktury, po czym nakładamy łuki. Systematycznie sprawdzajmy instrukcję montażu, aby nie pominąć żadnego z elementów. Teraz, kiedy stelaż jest gotowy, dokręcamy go w każdym miejscu, aby tworzył zwartą konstrukcję. Folię rozkładamy nad profilami i łącznikami, mocując ją tak, aby była napięta. Niepofałdowana osłona jest o wiele bardziej wytrzymała, lepiej opiera się naciskom wiatru. Na koniec wkopujemy naddatek folii w ziemię, ugniatając ją starannie. To dodatkowo stabilizuje konstrukcję, trwale przytwierdzając ją do podłoża.


  • Wewnątrz tunelu foliowego


Teraz można sprawdzić, czy namiot ogrodniczy jest szczelny. Uważnie badamy każdą stronę oraz poszycie konstrukcji. W przypadku zauważenia nienapiętej folii, dociągamy ją, dodając klipsy. Jeśli powłoka została wybrudzony, oczyszczamy ją z zabrudzeń. Błoto na folii będzie ograniczać przenikanie promieni słonecznych, a dodatkowo nieestetycznie wygląda. Strumień wody i wilgotna ścierka w zupełności wystarczą, aby nadać połysk osłonie.


Jeśli jeszcze nie dokręciliśmy elementów, to właśnie nadeszła na to pora. Sprawdzamy, czy drzwi zamykają się bez żadnych przeszkód. Istotne jest, aby ramka wejściowa nie obcierała powłoki. W tunelu foliowym z wietrzeniem bocznym, kręcimy roletami, aby sprawdzić, czy równo się podnoszą.


Kiedy struktura jest już w pełni przygotowana, ogrodnika czeka wprowadzanie roślin do wnętrza.

  • Stanowiska dla roślin


To, w jaki sposób będą prowadzone rośliny pod osłoną, zależy od preferencji ogrodnika. Znaczna część odgradza grządki za pomocą desek, inni budują skrzynie ogrodnicze, a pozostali formują grządki. Metod uprawy w tunelu ogrodniczym jest wiele, dlatego warto wybrać najwygodniejszą.

 

 
 
 

Stal Impex Sp. z o. o. · ul. Łukasiewicza 49 · 38-400 Krosno · tel: +48 885 204 200, +48 885 204 201 · e-mail: krosagro@krosagro.com
NIP 684-18-17-582 · Regon 370356606 · Nr KRS 000153622 · Sąd Rejonowy w Rzeszowie · Kapitał zakładowy 1 798 500,00 PLN ·