Stal Impex Sp. z o. o.
ul. Łukasiewicza 49
38-400 Krosno
tel: +48 885 204 200
tel: +48 885 204 201
e-mail: krosagro@krosagro.com
wersja polska  wersja polska  english version  deutsch  russian 
Dla dealerów
 
Ilość odwiedzin: 360044
W tym miesiącu: 1717
Aktualnie na stronie: 5

Uprawa gorczycy sarepskiej w tunelu foliowym

Musztardowiec to orientalna roślina o wykwintnym smaku. Jest ona głównym składnikiem musztardy, tak więc smakoszom z całą pewnością przypadną do gustu, liście gorczycy sarepskiej. Do tego jest popularnym elementem kuchni indyjskiej i dalekowschodniej, w których odgrywa kluczową rolę nadając potrawom niepowtarzalnego smaku. W uprawie jest bardzo prosta, ma niskie wymagania, a pielęgnacja polega na podlewaniu i doglądaniu czy poprawnie się rozwija.

Tunel foliowy ochroni musztardowiec przed pasożytami, które są głównym problemem w jego uprawie. Roślina roztacza silny aromat, przez co skupia wokół siebie agrofagi, te zaś w uprawach polowych są swoistym utrapieniem. Mogą uszkodzić, a nawet pożreć plon. Dzięki osłonie zmniejsza się szansa na pojawienie się insektów, które mogłyby na nich żerować..

Tym razem w poradniku Krosagro o uprawach pod osłonami opowiemy jak uprawiać, pielęgnować i zbierać musztardowiec.


 

Czym jest musztardowiec (gorczyca sarepska) ?


Jest to roślina liściasta o intensywnym aromacie, pikantnym smaku oraz sporej ilości właściwości prozdrowotnych. Można ją wykorzystać w każdym daniu, zarówno na surowo jak i po termicznej obróbce. Do tego wysokie stężenie witamin A, C i K, duża grupa mikroelementów, kwas foliowy i sulforafan jeszcze bardziej zachęcają do tego, aby gorczyca sarepska miała stanowisko w tunelu.


 

Warunki do uprawy musztardowca


 

  • Ziemia

Gleba pod uprawę ma znaczenie drugorzędne, dlatego iż musztardowiec rośnie na każdym jej typie, chociaż najbardziej optymalnym podłożem będzie piaszczysto - gliniasta.  


  • Stanowisko

Roślina do poprawnego rozwoju potrzebuje słonecznego stanowiska,  jednak dobrze sobie radzi także w miejscach zacienionych. To sprawia że można ją posadzić przy plonie wysokim, który rosnąc do góry będzie rzucać cień. Jest to pomysł na wypełnienie pustych przestrzeni i otrzymaniu z nich plonu.


  • Temperatura

Roślina będzie się rozwijać zarówno w niskich jak i wysokich temperaturach. Optymalna wegetacja przebiega w cieple, w temperaturze od 17 do 20 °C, natomiast w namiocie ogrodniczym, o ile zachowamy ogrzaną glebę i powietrze, możliwe jest uprawianie jej przez cały rok.


  • Rozsada

Musztardowiec z rozsady dojrzewa jeszcze szybciej niż ten wysiany wprost do gruntu. Warto wspomnieć, że okres wegetacji tej rośliny wynosi trzy tygodnie, tak więc o ile gleba nie będzie zmęczona można powtórzyć uprawę. Choć gorczyca wschodzi szybko, to jednak wzrost liści jest znacznie wolniejszy. Musztardowiec dzięki krótkiemu okresowi dojrzewania jest idealnym przedplonem i poplonem. Aby przygotować rozsadę wysiewa się po 6 ziaren w każdym module wielodonicy. Kiedy wzejdą przerzedza się słabsze. Po 2-3 tygodniach roślina powinna być na tyle duża, aby móc ją wprowadzić na stałe stanowisko do tunelu foliowego.


  • Siew i rozstaw

Nasiona sieje się na głębokość 0,5 cm przy rozstawie 30 cm, a między odstępy między rzędami również powinny wynosić 30 cm. Można zmniejszyć odstępy jeśli zbiory będą prosto z grządki, wtedy wystarczy połowa podanego wyżej rozstawu. W uprawach polowych cały proces zaczyna się w drugiej połowie kwietnia, a pod osłonami w marcu.


  • Zbiór

Musztardowiec można zbierać bezpośrednio z grządki, odcinając listki od głównej łodygi. Roślina zaczyna wtedy wypuszczać nowe pąki i tak za każdym razem. Ważne jest, aby zostawić co najmniej 5 cm łodygi, z której rozwinie się kolejny liść. Oczywiście możemy czekać aż roślina w pełni się rozwinie i wtedy wyrwać całą, lecz znacznie lepszym rozwiązaniem jest pierwsza opcja, biorąc pod uwagę to, że mamy wtedy stały dostęp do świeżego musztardowca. 

 
 
 

Stal Impex Sp. z o. o. · ul. Łukasiewicza 49 · 38-400 Krosno · tel: +48 885 204 200, +48 885 204 201 · e-mail: krosagro@krosagro.com
NIP 684-18-17-582 · Regon 370356606 · Nr KRS 000153622 · Sąd Rejonowy w Rzeszowie · Kapitał zakładowy 1 798 500,00 PLN ·